2016 Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę

Kas minutę pasaulyje gimsta neišnešiotas naujagimis. Tai – net 15 milijonų kūdikių per metus! Į šį pasaulį toks mažylis atkeliauja per anksti, skubėdamas, dažnai negalintis savarankiškai kvėpuoti, valgyti ir palaikyti kūno temperatūros, tesveriantis vos pusę ar vieną kilogramą. Toks vaikelis kabinasi į gyvenimą už plastikinio inkubatoriaus sienų, apraizgytas vamzdeliais, ir dieną-naktį prijungtas prie jo gyvybę palaikančios medicininės aparatūros.

Lietuvoje kasmet per anksti į pasaulį pasibeldžia apie 1500 naujagimių. Dalis jų neišgyvena. Neišnešiotiems naujagimiams gyvybiškai būtina kvalifikuota medicininė pagalba – gydytojai, slaugytojai – ir naujausia medicininė įranga.

Mažučiai, vos į delną telpantys naujagimiai, su peršviečiama plona odele kovoja už savo gyvenimą prijungti prie kvėpavimo aparatų, stebinčių naujagimio širdies darbą, kvėpavimą, arterinį kraujospūdį, temperatūrą ir kraujo įsisotinimą deguonimi. Juk dar mamos pilvelyje turėję augti kūdikiai nemoka palaikyti svarbiausių savo gyvybinių funkcijų – kvėpuoti, reguliuoti kūno temperatūros, čiulpti ir ryti. Dėl nesubrendusios imuninės sistemos jie neatsparūs infekcijoms, dažnam anksčiau laiko gimusiam naujagimiui lieka atviras arterinis Botalo lakatas, dėl tinklainės nesubrendimo gali išsivystyti naujagimių retinopatija.

Viena iš vietų, gelbstinčių šiuos mažylius yra Kauno Perinatologijos centras. Šiam centrui reikalinga modernesnė, neinvazinė, mažiau skausmo sukelianti įranga, kurios dėka galima pasiekti geresnę neišnešiotų naujagimių gyvenimo kokybę ir užtikrinti tolimesnį jų sveiką vystymąsi bei augimą.

Projektas įgyvendintas kartu su Asociacija „Padedu augti“, dainininku Tomu Auguliu, naujienų portalu DELFI, UAB „Be tabu“ ir KO ir LNK televizija. Akciją globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Projekto rezultatai:

   • Surinkta suma: 33436,76€

   • Už  asociacijai „Padedu augti“ pervestas  lėšas  ( 28 564,20 € )  Kauno klinikoms nupirkta ir padovanota medicininė įranga: transkutaninis monitorius – 2 vnt.;  elektrinis garų sterilizatorius – 1 vnt.; biomedicininis šaldiklis – 1 vnt.; klinikinis pientraukis su stovu – 1 vnt.; butelių šildiklis – 1 vnt.

Projekto metu vykdyta veikla:

 • ,, KK2” laidose (per LNK televiziją) parodyti reportažai apie asociacijos ,,Padedu augti” šeimų, gimus vaikeliui per anksti, patirtus išgyvenimus.
 • 2016 m. lapkričio mėn. 25 d. Prezidentūroje, įžiebiant pirmąją šalyje eglutę, nuskambėjo nauja legendinės Tomo Augulio dainos „Kalėdų naktį tylią“ versija, kurią atliko pats daininkas su kolegomis.
 • 2016 m. gruodžio mėn. 19 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmą kartą lankėsi Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje, kur susitiko su Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus medikais, aplankė čia gydomus anksčiau laiko gimusius naujagimius, bendravo su jų šeimomis, domėjosi naujausiais gydymo metodais ir galimybėmis, lankėsi pirmąjame šalyje donorinio motinos pieno banke ir viešai išreiškė neišnešiotumo problematikos palaikymą bei kvietė geros valios žmones prisidėti prie vykstančio projekto.
 • Kalėdinė ,,KK2 penktadienis” laida, kurios metu atvirai savo išgyventomis istorijomis dalinosi asociacijos ,,Padedu augti” narės: Rosita, Sandra, Diana bei organizacijos vadovė Inga. LSMUL Kauno klinikų medikus atstovavo: Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė bei gyd.neonatologė Vilma Ivanauskienė. Garsi Kauno m. verslininkė Inga Budrienė taip pat neliko abejinga šiai akcijai ir pasidalino savo išgyvenimais, sūnui gimus anksčiau laiko.
 • Aktyvus projekto viešinimas naujienų portale ,,Delfi”.